• +48 884 800 482
  • biuro@kbpz.pl

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Skontaktuj się z nami, bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy ofertę

Jakie są zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Zawieszenie postępowań egzekucyjnych, wstrzymanie naliczania odsetek, wykreślenie z rejestrów dłużników, możliwość odzyskania spokoju.

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza umorzenie wszystkich długów?

Nie. Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie, czyli zatrzymanie spirali zadłużenia, umożliwienie niewypłacalnej osobie wyjścia z długów – ugodowej spłaty zadłużenia poprzez ustalenie realnego planu spłaty wierzycieli. W wyjątkowych sytuacjach sąd może odstąpić od ustalania planu spłat wierzycieli i umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty. Takie umorzenie może mieć miejsce także po kilkuletnim procesie

Czy małżonkowie mogą razem mogą zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Stan prawny nie przewiduje takiej możliwości. Każdy z małżonków powinien oddzielnie złożyć wniosek o ogłoszeni upadłości. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez któregokolwiek z małżonków, a w dalszej kolejności ogłoszenie przez sąd jego upadłości wiąże się z tym że między małżonkami powstaje z mocy prawa rozdzielność majątkowa.

Czy oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości zamyka drogę dłużnikowi?

Nie, ponieważ dłużnik może złożyć zażalenie na postanowienie sądu.

Czy i w jakich przypadkach sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Sąd oddali wniosek o upadłość jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył stopień niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Ile trwa procedura upadłościowa?

Procedura może trwać około 3 lat. Jednak czas trwania postępowania upadłościowego zależy od stanu faktycznego, w którym znajduje się dłużnik. Jednym z czynników który może wpłynąć jest m.in. rodzaj posiadanego majątku.

Jakie wymagania powinien spełnić dłużnik aby przystąpić do procesu ?

Podstawowym warunkiem jest niewypłacalność wnioskodawcy. Dłużnik musi utracić płynność finansową, w wyniku czego nie ma możliwości na regulowanie należności wobec wierzycieli oraz bieżących kosztów związanych z utrzymaniem domu, czy rodziny. Dłużnik w sytuacji zadłużenia powinien się znajdować dłużej niż 3 miesiące